Zwiększenie wiedzy i kompetencji studentów położnictwa w zakresie zdrowia psychicznego i zaburzeń psychicznych w okresie okołoporodowym. „Położne dla zdrowia psychicznego”
W czasie trwania Projektu przeprowadziliśmy dwie edycje 12-godzinnego kursu dla studentów, opracowane wraz z partnerem z Islandii. Po przeprowadzeniu pierwszej edycji dokonaliśmy zmian w programie drugiej edycji, na podstawie wypełnionych przez studentów anonimowych ankiet (ewaluacja kursu). W dniach 31.03-01.04.2023 r. odbyła się dwudniowa, międzynarodowa konferencja Zdrowie psychiczne okresu okołoporodowego (zapisanych 308 uczestników – młodych rodziców, studentów, pracowników systemu ochrony zdrowia, wykładowców akademickich), zorganizowana w ramach wydarzenia projektowego. Dn. 2.04.2023 r. odbyły się warsztaty okołokonferencyjne dla studentów położnictwa i praktykujących położnych (25 uczestników), zorganizowane w ramach wydarzenia projektowego. Pierwszego dnia konferencji wystąpienia wygłosili studenci, którzy zgłosili się do udziału w sesji studenckiej, wszyscy uczestnicy sesji studenckiej otrzymali nagrody książkowe. Opublikowaliśmy książkę streszczeń, program i opis sylwetek wykładowców na stronie projektu, przed konferencją wdrożyliśmy intensywne działania promocyjne.
Przygotowaliśmy obszerne kompendium wiedzy Opieka okołoporodowa w kontekście zdrowia psychicznego we współpracy z partnerem z Islandii (do bezpłatnego pobrania: Monografia - Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (ump.edu.pl)
W dniach 6-8 grudnia 2022 r. odbyliśmy spotkanie projektowe oraz wzięliśmy udział w intensywnym szkoleniu w kraju darczyńców. Dr n. o zdr. Katarzyna Wszołek przygotowała i przedstawiła na prośbę Partnera prezentację zawierającą wstępne wyniki badań przeprowadzonych na wcześniejszych etapach projektu (badanie ciężarnych i położnic oraz studentów położnictwa i praktykujących położnych).
We wcześniejszym okresie została utworzona strona internetowa, która była na bieżąco aktualizowana i umieszone na niej materiały edukacyjne pozostaną trwałym rezultatem Projektu. Umieszczono na niej: program I i II edycji kursu (w j. polskim i islandzkim), scenariusze pracy z symulowanymi pacjentami (w j. polskim i islandzkim), prezentacje multimedialne w j. polskim i angielskim, opis szkolenia, opis i program warsztatów okołokonferencyjnych, polsko i islandzkojęzyczny kwestionariusz ANRQ, kompendium wiedzy o zdrowiu psychicznym do bezpłatnego pobrania: prezentacje - Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (ump.edu.pl)
Scenariusze - Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (ump.edu.pl)
szkolenia - Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (ump.edu.pl)
Projekt od początku jego trwania zakłada prowadzenie badań, na podstawie których przygotowany zostanie program kursu „Zdrowie psychiczne i zaburzenia psychiczne w okresie okołoporodowym”. Opracowaliśmy program kursu dla studentów kierunku położnictwo oraz położnych pracujących na podstawie potrzeb zidentyfikowanych podczas ankietyzacji (przebadano 297 położnych i 131 studentów położnictwa ze strony polskiej, 98 położnych i 10 studentów położnictwa ze strony Partnera). Przeprowadzono badanie ciężarnych (144 ankietowane) i położnic (34 respondentki) z zastosowaniem skali ANRQ (w populacji polskiej) i islandzkiej, przebadano grupę blisko 500 ojców w populacji polskiej, z zastosowaniem EPDS oraz Gotlandzkiej Skali Męskiej Depresji (uzyskano zgodę autora polskiej wersji językowej skali).
Szkolenia dla studentów, realizowane w ramach wydarzeń projektowych, odbyły się 28.01.2023 oraz 25.02.2023 r.
Partnerem projektu było MIÐSTÖÐ FORELDRA OG BARNA/ Parents and Children’s Centre in Reykjavik (zmiana nazwy w czasie trwania projektu na: Children´s Mental Health Centre, Family Care, parent-child 0-5 year). Bezpośrednia grupa docelowa to studenci położnictwa oraz położne z Islandii i Polski, a także nauczyciele akademiccy, którzy będą dalej kształcić studentów. Pośrednimi beneficjentami projektu, zarówno w Islandii, jak i Polsce są osoby zagrożone PMHP. Lider projektu pozostawał w ciągłym kontakcie z partnerem projektu m.in. w kwestiach opracowania oraz wprowadzenia zmian w programie kursu, warsztatów, programu konferencji, zawartości kompendium wiedzy, zapewnienia materiałów pomocniczych oraz konsultacji nowoczesnych metod dydaktycznych z wykorzystaniem metod symulacyjnych oraz standaryzowanych pacjentów, czyli aktorów. Ponieważ w Islandii nie ma aktualnie żadnego centrum symulacji, a trwają intensywne prace nad utworzeniem tej struktury, członkowie zespołu Partnera byli bardzo zainteresowani opracowanymi przez nas scenariuszami i uczestniczyli stacjonarnie w I edycji kursu oraz warsztatach okołokonferencyjnych, aby przyjrzeć się tej metodzie edukacyjnej i wykorzystać zdobyte w czasie realizowania projektu doświadczenie na gruncie edukacji położnych w Islandii.
W ramach realizowanego projektu utworzona została dedykowana strona dla projektu w polskiej i angielskiej wersji językowej, przygotowano program dwóch edycji kursu „Zdrowie psychiczne i zaburzenia psychiczne w okresie okołoporodowym” dla studentów położnictwa, udostępniono do pobrania ze strony internetowej Projektu, opracowano 8 scenariuszy zajęć z wykorzystaniem symulowanych, standaryzowanych (SP) oraz metody symulacji wysokiej wierności, dostępnych do pobrania ze strony internetowej Projektu, przygotowano 11 prezentacji w j. polskim i 9 w j. angielskim dla studentów położnictwa oraz nauczycieli akademickich i udostępniono je do pobrania ze strony internetowej projektu, opracowano polską i islandzką wersję skali ANRQ, udostępniono do pobrania ze strony Projektu, zaadaptowano obie wersje do danych warunków obu krajów, we współpracy z Partnerem opracowano obszerne kompendium wiedzy o zdrowiu psychicznym w okresie okołoporodowym (monografia), udostępniono do bezpłatnego pobrania ze strony internetowej Projektu, napisano artykuł naukowy na temat wiedzy studentów położnictwa na temat depresji i ich postaw wobec osób z PMHP, opracowany na podstawie przeprowadzonych badań (przebadano 297 położnych i 90 studentów położnictwa po stronie polskiej), napisano artykuł na temat zdrowia psychicznego w okresie okołoporodowym, który został opublikowany na portalu „Dobra Mama” (https://dobra-mama.pl/ciaza/czy-to-tylko-zmeczenie-czy-juz-depresja/) oraz zostanie wydrukowany w wersji papierowej czasopisma (planowany druk – czerwiec 2023), opublikowano artykuł w formie informacji upowszechniających na portalu edukacyjnym https://swiadomamama.pl/, wygłoszono wystąpienie upowszechniające Projekt oraz nowoczesne metody w nauczaniu położnych w zakresie prowadzenia badań przesiewowych w kierunku depresji w okresie okołoporodowym podczas konferencji edukacyjnej 23rd International Congress of Young Medical Scientists (26 maja 2023 r.), odbywającej się cyklicznie w Poznaniu, zaprezentowano wyniki badań na na temat roli położnych w zakresie zdrowia psychicznego w okresie okołoporodowym w postaci artykułu i upowszechniania poprzez Międzynarodowe seminarium metodyczne Dusza – Umysł – Ciało (12 maja 2023 r.). Opublikowano materiały konferencyjne konferencji „Zdrowie psychiczne okresu okołoporodowego” i udostępniono do bezpłatnego pobrania ze strony internetowej Projektu, opracowano program praktycznych warsztatów dla studentów położnictwa i położnych oraz materiały szkoleniowe, opublikowano na stronie internetowej Projektu.
W okresie sprawozdawczym podjęto również działania upowszechniające – rozmowę w Radio Poznań (30 listopada 2022 r.), w siedziebie radia, dostępną do wysłuchania: https://radiopoznan.fm/audycja/na-zdrowie/na-zdrowie-4-12-2022, artykuł do Faktów UMP (nr 1/2023 http://ump.edu.pl/fakty-ump).
W zakresie realizacji zadań założonych w Projekcie na poszczególnych etapach udział brał interprofesjonalny Zespół lekarzy, pielęgniarek, położnych, psychologów, psychoterapeutów, ratowników medycznych, farmaceutów z Polski, Islandii, Stanów Zjednoczonych.